پارس سازه انرژی البرز
شما اینجا هستید

شیر نیدل ولو

شیر نیدل ولو

در اتصالات ابزار دقیق با توجه به حساسیت و عملکرد کار از اتصالات و شیرهای نیدل ولو با ضریب افت موضعی حداقل استفاده می شود.شیرهای نیدل ولو در کلاس های 5000psi و 10000psi با نوع بدنه 304 و 304l ،316 ،316l و مونل موجود است.درجه حرارت شیرهای با پکینگ ptfe در دماهای -54 سانتیگراد تا 232 درجه و با پکینگ گرافیت برای دماهای بالاتر از 315 درجه استفاده می گردد.شیرهای نیدل از سایز 8/1 تا سایز 2 اینچ موجود می باشد.

مقدمه ای بر معرفی شیر نیدل ولو و ساختار آن

شیر نیدل ولو که بیشتر به "شیر سوزنی" معروف بوده، از جمله ابزار آلاتی می باشد که به شکل عمود به حرکت در آمده و به کمک این مکانیسیم باعث مسدود شدن جریان سیالات می شود. علت نام گذاری شیر نیدل ولو را شکل ظاهری دیسک آن می دانند که به فرم سوزن های نیدلی( نوک قاعده این سوزن از لحاظ هندسی مخروطی است) هستند. به طور کلی اگر بخواهیم در ارتباط با عملکرد شیر نیدل ولو توضیحی ارائه دهیم باید گفت که اگر بخش دیسکی شیر نیدل ولو را در جهت افقی و یا عمودی بچرخانید، می توانید مقدار ورود و خروج مواد را به درون این شیرهای سوزنی تنظیم و کنترل کنید. همچنین برای ساختار شیر نیدل ولو پلانگری از نوع رزوه دار بلند، در نظر گرفته شده که به کارکرد درست سوزن مخروطی شیر نیدل ولو کمک خواهد کرد.


شیر نیدل ولو


شیرهای نیدلی، دارای درگاه ورودی و خروجی بوده که در اکثر اوقات به حالت محوری هستند. با این وجود شیر نیدل ولو نمونه های متنوعی دارد که تفاوتشان در متریال به کار رفته در آنهاست. سوزن شیر نیدل ولو معمولا از جنس فلزهایی مانند برنج، برنز، فولادهای ضد زنگ( 304/ 316) و یا آلیاژ استیلی است. بخش نشیمین گاه شیر نیدل ولو نیز از نوع pvc، cpvc، PTFE، انواع پلاستیک و ترموپلاستیک می باشد. یکی از قابلیت های مهم شیر نیدل ولو تنظیم آن به صورت دستی و اتوماتیک است.

شیر نیدل ولو دارای مدل هایی همچون CIM، KITZ، FARAB، MIRAB و غیره می باشد که هر کدام با توجه به ساختار و متریالی که در آن به کار رفته، در جای مناسبی به کار خواهند رفت.

شیر نیدل ولو برنجی چگونه بوده و استفاده از آن چه مشکلاتی می تواند داشته باشد؟

یکی از بهترین نمونه هایی که می توان با آن جریانات مواد "گازی" و "مایع" را به خوبی کنترل کرد، شیر نیدل ولو برنجی با سری "NLB-014" می باشد. شیرهای برنجی متراکم و 2 سویه بوده و دارای "روزه" با سایز 1/ 4 اینچی می باشد. قطر آنها از داخل چهار میلیمتر است و بیشترین فشاری که می تواند تحمل کند حدود چهل بار است. استفاده از شیر نیدل ولو برنجی برای محیط هایی کاربردی است که دمای آن از چهل درجه سانتیگراد، بالاتر نرود. اما در کنار مزیت هایی مثل شکل خوب و موارد استفاده آنها، دارای معایبی نیز هستند که به کارگیری از آن را با محدودیت رو به رو می کند. مثلا این مدل شیر نیدل ولو تنها در موقعیت هایی استفاده می شود که اطمینان داشته باشند، گازها یا مایعاتی که قرار است وارد آن شود حتما تمیز هستند. ایراد دیگر آنها در ارتباط با کاهش فشار بوده که نسبت به نمونه های توپی، بیشتر به چشم می خورد.

شیر نیدل ولو فولادی دارای چه ویژگی هایی است؟

سری "NLS-014" برای شیرهای نیدل ولو با فولاد است که خاصیت "ضد زنگی" دارد و مانند نمونه برنجی این شیرها، از نظر شکل و ساختار به حالت فشرده می باشند. قطر درونی آنها 3.5 میلیمتر بوده و غلافی که برای آن ساخته شده از جنس فولاد 316( با قابلیت ضد زنگی) می باشد. چون شیر سوزنی فولادی بسیار با استحکام است، می تواند در جاهایی که فشار بالاست، به کار گرفته شوند. غالبا از این نوع شیرهای نیدلی در دماهای بیست الی صد درجه استفاده کرده و برای سیالات عاری از هر نوع آلودگی، ایده آل هستند.


شیر نیدل ولو


شیر نیدل ولو در چه موقعیت هایی به کار می رود؟

شیر نیدل ولو بسته به متریال آن و همچنین اندازه هایی که دارد، در مکان های مختلفی قابل نصب هستند. چون کار اصلی آن کنترل ورود و خروج "مواد سیال" است بیشتر در کارخانه ها برای خطوط تولید مختلف استفاده می شوند. این امر موجب شده تا به کمک شیر نیدل ولو مواد خوراکی و داروها را در بخش های مختلف جا به جا کنند. این تنها موارد استفاده شیر نیدل ولو نیست، از آنها در موقعیت های دیگری مثل "صنایع شیمیایی" و "نیروگاه ها" نیز به کار می برند.

برای خرید شیر نیدل ولو چه آیتم هایی باید در نظر گرفته شود؟

برای آن که بهترین نوع شیر نیدل ولو را خریدارای کنید، باید به چند معیار توجه خاص داشته باشید:

- فشار شیرهای نیدل ولو: فشار یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار بر عملکرد شیر نیدل ولو است. معمولا پر قدرت ترین نمونه های شیر نیدل ولو این امکان را دارد تا دماهای 38 درجه سانتیگراد، فشاری حدود 275-413 بار را تحمل کنند. البته برای برخی سیستم ها و دستگاه ها نیاز است که از شیرهای نیدل ولویی استفاده کنند که توانایی تحمل فشارهای بالای 680 بار را نیز داشته باشند.

- سایز بندی شیرهای نیدل ولو: سازندگان شیر نیدل ولو محل اتصال آن را به صورت زوج و فرد طراحی کرده اند و دارای یک سری "رزوه" بوده که بر حسب متر یا اینچ می باشند. اما معمولا سایزبندی دو تا هشت اینچی نسبت به سایر اندازه ها، برای کاربردهای متعدد به کار گرفته می شوند. هر چه در انتخاب سایز شیر نیدل ولو دقت بیشتری شود، جریانات مواد سیال در آنها آسان تر بوده و کمتر دچار ساییدگی و نشتی خواهند شد.

- گستره دمایی: مدل های مختلفی از شیر نیدل ولو موجود است که می تواند به خوبی در دماهای زیاد و کم کار کند. اینکه شیر نیدل ولو در چه دمایی قابل استفاده است، به جنس و مواد سازنده آن بستگی دارد. به طور مثال اگر در شیر نیدل ولو "تفلون"، "اتیلن" یا "پلی تترا فلوئور" موجود باشد، برای استفاده در دماهای 54-232 درجه( سانتی گراد) مناسب بوده و اگر مواد مصرفی در آن از جنس "پلی اتر" باشد تا دمای 315 درجه نیز قابل استفاده است.

محصولات مرتبط

مقالات مرتبط

تیوپ استنلس استیل, لوله بدون درز, لوله استنلس استیل, شیر گیت ولو, شیر گلوب ولو, شیر پروانه ای فولادی, شیر خودکارفولادی, شیر بال ولو, شیر کنترل ولو, شیر نیدل ولو, شیر اطمینان فولادی, فلنج گلودار فولادی, فلنج اسلیپون فولادی, اتصالات لب جوش فولادی, اتصالات دنده فولادی, اتصالات ساکت فولادی,