پارس سازه انرژی البرز

دسته بندی و کاربردهای مختلف لوله استنلس استیل

امروزه ویژگی مقاومت در برابر خوردگی همچنان از اهمیت بالایی برخوردار است و کماکان ویژگی ها و کارکردهای بیشتری این فلز کشف می‌ شوند.

دسته بندی و کاربردهای مختلف لوله استنلس استیل

استنلس استیل ماده ای تطبیق پذیر و همه‌کاره است و مهم ترین ویژگی آن را می توان ضد زنگ بودن آن دانست. از این فلز در ابتدا فقط در تولید و ساخت کارد و چنگال (و به صورت کلی اسباب غذاخوری) استفاده میشد، ولی رفته رفته این فلز به خاطر خاصیت ضد خوردگی و ضد زنگ‌زدگی خود، جایش را در صنایع شیمیایی هم باز کرد. امروزه ویژگی مقاومت در برابر خوردگی همچنان از اهمیت بالایی برخوردار است و کماکان ویژگی ها و کارکردهای بیشتری این فلز کشف می‌ شوند. استنلس استیل امروزه به صورت های مختلفی نقش خود را در زندگی روزمره ما نشان می دهد و استفاده های مختلفی از این فلز را شاهد هستیم. از آنجایی که استنلس استیل هزینه تعمیر و نگهداری پایینی دارد و همچنین در برابر اکسیده شده (زنگ زدن) مقاوم است، در ساخت لوله آلات استفاده زیادی از این فلز می شود. البته بسته به استفاده‌ی نهایی، لوله استنلس استیل هم به گروه و انواع مختلفی تقسیم می شود.

دسته بندی لوله ها کار سختی است و معمولاً آن‌ ها را بر اساس کارکردی که دارند دسته بندی می کنند. بر همین اساس، لوله استنلس استیل هم بر اساس نوع و درجه کیفی دسته بندی می شود. در ادامه برخی از انواع دسته بندی های لوله استنلس استیل را معرفی خواهیم کرد.لوله های استنلس استیل معمولی

برای استفاده در مواقعی مناسب هستند که احتیاج به مقاومت در برابر فرسایش داریم. انواع فریتی یا مارتنزیتی استیل (آن هایی که بیشترین میزان کروم را دارند) هم برای تحمل دماهای بالا، و هم برای گرم و سرد شدن مناسب هستند. مدل دیگر لوله استنلس استیل که گفته می شود از استنلس استیل اوستنیت ساخته شده‌اند (حاوی مقادیر زیادی از کروم و مقداری نیکل)، مقاومت بیشتری از انواع قبلی دارند.

لوله های استنلس استیل فشار بالا

یا از کروم خالص و یا از ترکیبی از کروم و نیکل ساخته شده اند. این دسته شامل لوله استنلس استیل بدون درز و جوش داده شده، لوله های فیوژن با جوش الکتریکی برای استفاده در دماهای بالا و مدل لوله های بدون درز با جوش فریتیک می شود.

لوله استنلس استیل بهداشتی

دسته‌ی بعدی شامل لوله استنلس استیل بهداشتی است. از این لوله ها عموماً‌ هنگامی استفاده می شوند که لوله کشی مرتبط با مواد غذایی و یا سایر محصولات حساس باشد و بهداشت یکی از مهم و اولین اولویت ها باشد. در این نوع لوله کشی ها نیز از لوله استنلس استیل استفاده می شود، چراکه زنگ نمی زنند، تیره و کدر نمی شود و همچنین تمیز کردن آن هم آسان است. البته با توجه به کارکردهای مختلف، می توان لوله هایی با درجه تحمل مختلفی را انتخاب کرد. به صورت کلی، استنلس استیل کاربرد زیادی در تولید و یا نگهداری مواد غذایی دارد. مدل های گروه ۳۰۳ و ۳۱۶ پرکاربردترین‌ها برای صنایع غذایی هستند. برای مثال، هنگام ساخت بستنی از این محفظه ها استفاده می شود تا بتوان از سیستم های شستشو و ضدباکتری استفاده کرد.از لوله استنلس استیل استفاده مکانیکی نیز می شود. برای مثال در سیلندرها، موتور اتومبیل، یاتاقان و یا سایر بخش های توخالی اتومبیل معمولاً از لوله استنلس استیل استفاده می شود. اگرچه عموم لوله ها از نوع متداول گرد و دایره ای هستند، ولی هنگام ساخت لوله می توان آن را به اشکال مختلف مانند مربعی و یا مستطیلی طراحی کرد و آن ها را با اهداف مکانیکی به کار گرفت.

در صنایع هوا و فضاو ساخت قطعات هیدرولیک هواپیماها هم از لوله استنلس استیل استفاده می شود. برای مثال در خطوط تزریق سوخت و سیستم های هیدرولیک از این لوله ها استفاده می شود و اصولاً از لحاظ اندازه هم کوچک هستند. برای این کاربرد ها، از گروه ۳۰۴ استفاده می شود و دلیل عمده آن هم قدرت بالا، مقاومت در برابر خوردگی و شکل پذیری این فلز است.

در آخر شاید بتوان مهم ترین و بیشترین کاربرد لوله استنلس استیل را در مصارف شیمیایی و صنایع مرتبط با نفت و گاز دانست. این صنایع بیشترین مصرف و تقاضا را برای پمپ ها، منابع، شیرها و همچنین لوله استنلس استیل دارند. انواع مختلفی از این لوله ها ساخته شده که می تواند دمای بالایی را تحمل کنند و مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارند.

منابع:

منبع1 منبع2 منبع3